Kapıda Ödemeli Alışveriş Yeterince Güvenli Değil

ptt_kapida_odeme

İnternet üzerinden satış yapan alışveriş sitelerinin ödeme yöntemi olarak müşteriye sunduğu seçeneklerden birtanesi olan kapıda ödemeli alışveriş, zannedildiği kadar güvenli bir alışveriş metodu değil. Kapıda ödemeli alışveriş seçeneği sunan alışveriş sitelerinden bu yöntemle alışveriş yapan alıcı, dolandırılma riskini yok ettiğini sanmaktadır. Bu şekilde kötü niyetli satıcıların hedefi olan mağdur, ürün bedelini ödeyip paketi açtığında büyük bir hayal kırıklığı yaşıyabilmektedir.

Kapıda Ödemeli Alışveriş Yeterince Güvenli Değil

Yaptığımız detaylı bir araştırmada şikayet sitelerinde yayınlanan şikayetlerin büyük bir kısmının kapıda ödemeli alışveriş yöntemiyle alışveriş yapmış kişiler tarafından gönderildiğini gördük. Kapıda ödemeli alışveriş yöntemini kullanan bir çok kişi, vaat edilen ürünün yerine farklı bir ürün veya eksik /hatalı ürün teslim aldığını bildirmiştir.

Özellikle kurumsal sözleşme gerektirmeden bireysel müracaatları da kabul eden PTT’nin sunduğu kapıda ödeme kargo yöntemi kötü niyetli satıcılar için büyük bir fırsat yaratıyor. Paketin incelenmesine imkan tanınmadan yapılan gönderilerde , ödeme şartı tutarını ödemeden paketin içeriğini görmenize izin verilmemektedir.

Ne Yapmalı ?

Bir alışveriş sitesinden alışveriş yapmadan önce o siteyi mutlaka internette araştırınız. Böylece site hakkında yapılmış şikayetler veya yorumları inceleyerek site hakkında önemli bir bilgi edinirsiniz. Yaptığımız araştırmada kötü niyetli satıcılar hakkında 1-2 hafta içerisinde mutlaka şikayet sitelerinde şikayette bulunulduğunu gördük.

Akla uygun olmayan , piyasa fiyatlarıyla uyumsuz olan satışlarda dikkatli davranmalısınız. Örneğin KVK garantili iphone 5 cep telefonunun fiyatı tüm KVK bayilerinde aşağı yukarı aynı fiyata satılmaktadır. Fakat bazı kötü niyetli satıcılar bu fiyatın neredeyse yarısını fiyat olarak göstermekte ve sizde kaçırılmayacak bir fırsatı yakalama eğilimi yaratmaya çalışmaktadırlar.

Ülkemizde hukuki girişimlerin internet söz konusu olduğunda zayıf bir performans gösterdiği ortadadır. Bu nedenle internetten alışveriş yaparken çok dikkatli davranmalısınız.

İlhan BARAN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>